na úvodní stranu  přidat do oblíbených  email    
index
NEWÚVODNAŠI PSIODCHOVYGALERIEPOTOMCIVIDEOČLÁNKYVÝSTAVYSHOPODKAZY
Články 11-20

1-10 / 11-20 / 21-30 / 31-40 / 41-50 / 51-60

10. Národní výstava kavkazských pasteveckých psů 18. dubna 2004 MOSKVA

Celkem bylo přihlášeno 300 kavkazanů, předvedlo se 267 (121 psů a 146 fen), psy posuzovala Světlana Porjadina a feny ohodnotil Mstislav Polivanov.
Pozn. barevně jsou zvýrazněni jedinci, jejichž sourozenci (Ratibor Akmenu gele, Znoj Kazymova a Bulat Peresvet) nebo oni sami (Otvaga Russkij medved, Otrada ze Sokolího hnízda a Balagur ze Sokolího hnízda) byli importováni do ČR, případně psi po kterých jsou štěňata i u nás (Samocvety Urala Izumrud, Balagur ze Sokolího hnízda)

stáhnout celý článek  .doc 108Kb

Úryvek z knihy Jezdci, autor: Joseph Kessel

Mokchi měl strach. A Zeré ještě víc. Zoufale hledala všude kolem nějakou známku života, nějakou lidskou stopu. Konečně objevila vpravo, ve velké dálce na úpatí hory, která tam uzavírala pláň, chabý pramének kouře. A potom druhý. Ukázala naň Mokchimu. Mokchi se tázavě podíval na Uroze. Uroz ho neviděl. Mokchi zamířil k místu, kde bylo vidět kouř, a Džehol ho následoval. Uroz si toho vůbec nevšiml. Z mrákot, z únavy, z horečky, z bolesti, z vytržení, do kterého ho uvedly osamělé výšiny s nadpřirozenými skalami, ho museli vyburcovat psi.
stáhnout celý článek  .doc 67Kb

Ještě jednou o Támar autor: Dr. Irena Sehnerová

Nyní se však přenesme do dvanáctého století našeho letopočtu. K návštěvě nás zve slunná, kořením a vinicemi vonící Gruzie! Krásná je mladičká Támar, budoucí královna Gruzie, krásná jak její zem. Hrdá je mladičká Támar, hrdá jak její lid. Moudrá je mladičká Támar, a tak bude dobrou a prospěšnou královnou své zemi a svému lidu. Vyrostla, sirota, bez otce a matky, obklopena plnokrevnými gruzínskými hřebci a obrovitými krvežíznivými psisky, horkokrevnými gruzínskými šlechtici a krvelačnými vojevůdci.
stáhnout celý článek  .doc 72Kb

Žraloci v psí kůži úryvek z knihy od Dr. Ireny Sehnerové

Kde že na světě berou kavkazani? Jsou potomky starověkých dog a kavkazských horských démonů, jsou kříženci Dobra a Zla, jsou zplozenci pekla, které hoří v duši člověka. Jen člověk totiž dokáže vyrobit strašné zbraně namířené proti sobě samému. Kavkazani byli a jsou jednou z nich. Tím, že se kavkazani nalézají na tak obrovském teritoriu, liší se od sebe do určité míry exteriérem, i když hlavní plemenné znaky jsou zachovány.
stáhnout celý článek  .doc 67Kb

Přehled vrhů po chovných psech, od roku 1983, autor: Tereza Vojtová

Uvedeny jsou zde pouze vrhy, které se mi podařilo zjistit. Psi jsou řazeni abecedně podle roku v kterém poprvé kryli
stáhnout celý článek  .doc 99Kb stáhnout obrázkovou přílohu .doc 929Kb

Jak přišel kavkazák do ČSSR autor: Tereza Vojtová

První jedince plemene kavkazský pastevecký pes přivezli z bývalé NDR manželé Řapkovi z Rokycan. Pozn. text psaný kurzívou je citován z článku zveřejněném v časopise Fauna, jehož autorkou je paní Jiřina Řapková.
„Mé první setkání s kavkazským pasteveckým psem bylo v květnových dnech roku 1945, kdy ustupující německá armáda doslova táhla na řemenu za autem vysíleného velkého tmavě vlkošedého psa. Hlídkující džíp americké armády, který objížděl německou kolonu zastavil u zmíněného auta a jeden z amerických vojáků odřízl nožem taženého psa.
stáhnout celý článek .doc 37 Kb

Páni rozhodčí, kdy už otevřete oči? autor: Tereza Vojtová

Šampion všude kam se podívám! aneb psa dělají chlupy? Je až s podivem, jak mnoho psů se honosí (prestižním?) titulem ČESKÝ ŠAMPION, čím to asi je? že bychom tady měli samé vynikající jedince? to přece není možné, co je tedy příčinou? K udržení prestiže tohoto v ČR nejvyššího zadávaného titulu příliš nepřidalo otevření nové třídy na výstavách, tzv. mezitřída (15-24 měsíců), ovšem z hlediska našeho plemene je tato třída výhodou, protože 18ti měsíční pes může jen těžko konkurovat 3letému, již plně vyspělému jedinci, tzn. na třídu mladých je už příliš starý a do třídy otevřené je zase příliš mladý, mezitřída se tedy zdá být ideálním řešením, i když tak dává možnost získávání dalších čekatelství CAC.
stáhnout celý článek .doc 29 Kb

Už bylo jednou napsáno …(Z doporučení ČMKU pro kluby) autor: Tereza Vojtová

Chov a další šlechtění plemen psů je cílem ČMKU, za který je ona a všechny její členské subjekty v ČR plně zodpovědné a tedy k dosažení tohoto cíle musí mít i adekvátní prostředky a pravomoci. K naplňování cílů ČMKU v chovatelské oblasti musí sloužit především celý komplex norem – organizační řád, chovatelský a zápisní řád, bonitační řád, kárný řád – a to na všech stupních (ČMKU, chovatelské kluby). Všechny normy musí být vypracovány konkrétně pro určitý subjekt, zohledňovat jeho specifické potřeby, reagovat na momentální stav věcí a musí mít na sebe vzájemnou vazbu. Chovatelskou činnost tedy nelze řešit jen z pohledu chovatelského řádu i když jde o normu základní. Z výše uvedeného vyplývá, že má-li ČMKU a její subjekty zodpovídat za chov, musí se tento chov uskutečňovat výlučně uvnitř těchto subjektů, aby stanovené normy byly závazné pro všechny chovatele zapisující psy do plemenné knihy ČMKU.
stáhnout celý článek .doc 44 Kb

Foto z akcí 2004, autor: Tereza Vojtová 
stáhnout obrázkovou přílohu  .doc 764Kb

Úryvek z knihy „Chov psů v roce 2000“ autor: Hellmuth Wachtel

Někdy nemůžeme sledovat předky psa až k počátkům plemene, aniž bychom nenarazili na jeho jméno většinou několikrát. On – jeden určitý „superpes“ - je zodpovědný za současný vysoce kladně hodnocený vzhled plemene – pomysleme jen na německého ovčáka Horanda von Grafrath – nebo také jen za jeden extravagantní znak, který se z ne zcela zjistitelných důvodů náhodou zalíbil rozhodčím a jiným zodpovědným činitelům. Potom se najednou stal „typickým plemenným znakem“, i když dříve neexistoval ani u psů tohoto plemene, ani ve standardu. Známými příklady jsou např. „downface“ (klenutý čenich) u bulteriérů a „flie heck“ (pokleslý zadek) u „moderních“ německých ovčáků (obojí jsou anatomické dědičné defekty).
stáhnout celý článek  .doc 119Kb

nahoru

poslední aktualizace 11.7.2007
webdesign: www.chcistranky.eu