na úvodní stranu  přidat do oblíbených  email    
index
NEWÚVODNAŠI PSIODCHOVYGALERIEPOTOMCIVIDEOČLÁNKYVÝSTAVYSHOPODKAZY
Články 51-60

1-10 / 11-20 / 21-30 / 31-40 / 41-50 /51-60

World dog show Poznaň 2006 aneb ruská elita se předvedla

Pro cestu do Polska na světovou výstavu psů jsme se nemuseli příliš dlouho rozmýšlet, bylo jasné, že se na této výstavě zase sejde to nejlepší z východu a bude se rozhodně na co koukat!
Vyrazili jsme ještě před půlnocí, pro jistotu. Silnice byly průjezdné bez problémů, na hranicích nás překvapilo trochu sněhu a dost hustá mlha, která po pár kilometrech jízdy ustoupila, cesta probíhala bez problémů, i když některé úseky polských silnic připomínají spíše tankodrom a jen díky výbornému značení jsme věděli, že jedeme ještě po silnici.

stáhnout celý článek .doc 48Kb + statistiky stáhnout celý článek .doc 811Kb


"Ckaro" nahlédněte do historie chovatelské stanice kavkazských pasteveckých psů, přeložila Eva Hanušová

Snila jsem o kavkazanovi od dětství, už od té doby, kdy se v Leningradě, kde jsem se narodila a vyrostla, každoročně konaly výstavy klubu chovatelů služebních psů DOSAAF. Byly to opravdové svátky, kterých se účastnilo ohromné množství psů a také velké množství diváků. Mezi nejrůznějšími plemeny jsem vždycky hledala mohutné, okouzlující kavkazany a snila o tom, že někdy takového psa budu mít. Ale uskutečnit svůj sen jsem mohla až v roce 1985 a od té doby jsem se s tímto znamenitým plemenem nerozloučila.


stáhnout celý článek .doc 40Kb


"Aleksandrova sloboda" nahlédněte do historie chovatelské stanice kavkazských pasteveckých psů, přeložila Eva Hanušová

Každé plemeno má chovatelské stanice, které jsou známé po celém světě. Mezi chovatelskými stanicemi kavkazských pasteveckých psů takové přední místo zaujímá chovatelská stanice „Aleksandrova sloboda“, jejíž majitel žije ve starobylém městečku Aleksandrov ve Vladimirské oblasti (sloboda - hist. osada, část, jejíž obyvatelé byli osvobozeni od různých feudálních povinností). Myslím, že lze bez nadsázky říci, že současnou proslulost přinesli městečku Aleksandrov právě psi „z Aleksandrovy slobody“.

stáhnout celý článek .doc 32Kb


Soutěž Český šampion šampionů 2006

V sobotu 27. ledna 2007 jsme se zúčastnili jako diváci soutěže, kterou každoročně vyhlašuje a letos i pořádala ČMKU v Praze Letňanech. Přihlásit se mohli všichni majitelé, jejichž psi splnili a byl jim do konce roku 2006 přiznán titul Český šampion. Také se předávali ceny nejlepším mladým vystavovatelům, kteří v průběhu roku 2006 sbírali body ve dvou věkových kategoriích a oceňovala se první tři místa. Též byli vyhlášeni výstavně nejúspěšnější jedinci minulé výstavní sezóny ve všech deseti skupinách FCI a národních, dosud neuznaných plemen. Za známky a tituly se zapisovaly body do tabulky a ti kteří jich měli nejvíce skončili na stupních vítězů.

stáhnout celý článek .doc 287Kb

Dvanáct otázek pro mistra, přeložila Eva Hanušová

Každý chovatel vám řekne, že kavkazské pastevecké psy je možné využívat k ostraze rekreačního pozemku bez výcviku, mají totiž natolik silný vrozený instinkt ochrany území, že sami nejlépe vědí, jak se mají chovat, když někdo cizí naruší jejich panství. Na jednu stranu to tak opravdu je. Na druhou stranu však každý velký pes musí projít rukama zkušeného cvičitele. Jestli o tom někdo pochybuje, ať si pozorně přečte odpovědi cvičitele Igora Gaje na otázky našeho časopisu.

stáhnout celý článek .doc 49Kb


Kavkazský pastevecký pes - neohrožený hlídač s drsnou pověstí


Velká dogovitá plemena pasteveckých psů vytvářejí souvislou geografickou, chronologickou a zoologickou řadu, počínající ve vysokohorských oblastech Asie a postupující s mnoha odbočkami západním směrem až na nejzazší okraj evropského kontinentu. Klíčový význam pro rozšíření velkých psů, jejichž úkolem bylo strážit před šelmami i lidmi stáda ovcí kočovných pastevců, má zejména oblast Kavkazu.
Z antropologického i etnografického hlediska totiž poměrně nevelká oblast Kavkazu představuje jedno z nejstarších migračních center světa, a dokonce se soudí, že právě zde vznikla bílá neboli kavkazská rasa z níž jsou odvozovány všechny bělošské populace a etnické skupiny na světě. Sem jsou kladeny také počátky domestikace po psu druhého nejstaršího ochočeného zvířete – ovce. Byly tak vlastně vytvořeny prvotní podmínky i pro formování pasteveckých neboli strážních a hlídacích (ovšem i ovčáckých) psů.

stáhnout celý článek .doc 83KbVýznam chovné feny pro chov, autor: Radmila Popková, www.brakemon.cz

Chovný pár tvoří chovný pes a chovná fena. Z mnoha diskusí, dotazů, hovorů, a způsobu nakládání s vlastním chovem, zejména začínajících chovatelů je často znát neúmyslný omyl v přeceňování chovného psa. Většina chovatelů přijde k této zálibě neplánovaně a chovatelem se majitel stane mimoděk, pořídí si fenu a ta se postupem času stane chovnou. Kvalita těchto chovných fen je různá, podle štěstí majitele.
Druhou kategorií jsou chovatelé, kteří si svou fenu již pořizují s úmyslem založení svého vlastního chovu. I zde je kvalita chovných fen různá, přesto, že mnozí se již snaží dobrat se kvalitního zvířete. Tady už hrají roli informace a zkušenosti které je budoucí chovatel schopen do výběru feny vložit. Ale bohužel do dnešního dne se velmi často setkávám s chovateli jež jsou zpravidla ne příliš mile překvapeni z chovatelských výsledků svých chovatelských nadějí, které se rovnají kvalitám náhodně vybraných fen první skupiny chovatelů.stáhnout celý článek .doc 184Kbnahoru

poslední aktualizace 18.10.2010
webdesign: www.chcistranky.eu